Chapter 4ساختارهای داده: اشیاء و آرایه‌ها

On two occasions I have been asked, ‘Pray, Mr. Babbage, if you put into the machine wrong figures, will the right answers come out?’ [...] I am not able rightly to apprehend the kind of confusion of ideas that could provoke such a question.

Charles Babbage, Passages from the Life of a Philosopher (1864)
Picture of a weresquirrel

اعداد، مقادیر بولی، و رشته‌ها عناصری هستند که ساختار داده‌‌ها از آن ها ساخته می شوند. اگرچه انواع زیادی از اطلاعات هستند که نیاز به چیزی بیش از یک عنصر دارند. اشیاء این امکان را به ما می دهند که مقادیر مختلف – از جمله دیگر اشیاء – را با هم ترکیب کنیم و ساختارهای پیچیده‌تری را بسازیم.

برنامه هایی که تا کنون ساخته‌ایم محدود به کار با انواع داده‌ی ساده بوده اند. این فصل ساختارهای داده‌ی پایه معرفی می شوند. در انتهای این فصل ، به اندازه کافی اطلاعات دارید که شروع به نوشتن برنامه‌های کاربردی بکنید.

این فصل با مثال‌های برنامه‌نویسی کم و بیش واقعی جلو می رود تا مفاهیم جدید را همانطور که در مسئله پیش می آیند، معرفی کند. کدهای مثال‌ها اغلب با توابع و متغیرهایی که پیش‌تر معرفی شده اند ساخته می شوند.

انسان‌سنجاب

هر از چند گاهی معمولا بین ساعت هشت تا ده شب ژاک متوجه می شود که تغییر شکل داده و به یک جونده کوچک با دمی پرپشت تبدیل می شود.

از یک سو ژاک نسبتا خوشحال است که شبیه داستان‌های کلاسیک تبدیل به گرگ نمی شود. سنجاب شدن احتمالا مشکلاتی کمتری نسبت به گرگ شدن ایجاد می کند. به جای اینکه نگران باشد که اتفاقی همسایه‌اش را نخورد ( که خیلی ناجور است )، نگران خورده شدن توسط گربه‌ی همسایه است. بعد از دو مرتبه‌ای که روی شاخه‌ی باریک و لرزانی بالای یک درخت بلوط، لخت و گیج، بیدار شد، درها و پنجره‌های اتاقش را شب‌ها قفل می کرد و چندتایی گردو هم کف اتاق قرار می داد که سرگرم بماند.

این، مشکل گربه‌ی همسایه و درخت را حل می کرد. اما ژاک به دنبال این بود که از این مشکل به طور کلی رهایی یابد. تبدیل شدن‌های بی نظم و قاعده باعث شده بود که شک کند شاید چیز خاصی علت این مشکل باشد. برای مدتی، فکر می کرد که این اتفاق در روزهایی رخ می دهد که نزدیک درخت بلوط بوده است. اما دوری از درخت بلوط هم کمکی نکرد و مشکل برطرف نشد.

ژاک با انتخاب روشی علمی تر، اقدام به نگه‌داری گزارشی روزانه از همه‌ی فعالیت‌هایی یک روز و وضعیت تبدیل شدن به سنجاب نموده است. با در دست داشتن این اطلاعات، امیدوار است بتواند شرایطی که باعث بروز تبدیل می شود را محدودتر کند.

اکنون اولین کاری که باید انجام دهد طراحی یک ساختار داده برای ذخیره این اطلاعات است.

مجموعه‌های داده

برای کار با داده‌های دیجیتال، ابتدا باید راهی، برای ارائه‌ی آن‌ها در حافظه‌ی کامپیوتر (ماشین) بیابیم. به عنوان یک مثال ساده، فرض کنید که می خواهیم مجموعه ای از اعداد، 2، 3، 5، 7، و 11 را در حافظه قرار دهیم.

برای این کار می توانیم از رشته‌ها، خلاقانه بهره ببریم – به هر حال رشته ها می توانند هر طولی داشته باشند؛ پس می توان داده‌های زیادی درون آن‌ها قرار داد – و از نمایش رشته‌ای "2 3 5 7 11" استفاده کنیم. اما این کار ایرادهایی دارد. برای استفاده از اعداد، مجبور خواهید شد که به شکلی آن ها را از دل رشته ها استخراج و به نوع عدد تبدیل کنید.

خوشبختانه، جاوااسکریپت نوع داده‌ای فراهم می کند که به طور خاص برای ذخیره دنباله‌ای از مقدارها استفاده می شود. این نوع داده خاص آرایه نام دارد و به این صورت نوشته می شود که مقدارها بین براکت قرار می گیرند و با ویرگول جدا می شوند.

let listOfNumbers = [2, 3, 5, 7, 11];
console.log(listOfNumbers[2]);
// → 5
console.log(listOfNumbers[0]);
// → 2
console.log(listOfNumbers[2 - 1]);
// → 3

برای دستیابی به عناصر درون یک آرایه نیز، از براکت‌ها استفاده می شود. یک جفت براکت که بلافاصله بعد از یک عبارت می آیند و بعد از آن عبارتی دیگر درون آن قرار می گیرد. با این کار عنصر مورد نظرمان را با استفاده از شاخصی که به وسیله عبارت داخل براکت‌ها مشخص می کنیم، در داخل عبارت سمت چپ جستجو می کنیم.

اولین خانه‌ی یک آرایه، صفر است، نه یک. بنابراین اولین عنصر را می توان با listOfNumbers[0] به دست آورد. شمارش از صفر، در تکنولوژی سابقه‌ای دیرینه دارد و در بعضی مواقع کاری بسیار معقول می باشد؛ اما ممکن است کمی زمان ببرد تا به آن عادت کنید. می توانید اندیس آرایه را به صورت تعداد آیتم هایی که باید از ابتدای آرایه گذشت تا به عنصر مورد نظر رسید، تصور کرد.

خاصیت‌ها

در فصل‌های قبل، با عبارت‌هایی روبرو شده ایم که ظاهری نامانوس داشتند مانند myString.length (برای بدست آوردن طول رشته) یا Math.max (برای یافتن بیشینه اعداد). این ها عبارت‌هایی هستند که به خاصیتی از یک مقدار دسترسی دارند. در مثال اول، به خاصیت length از مقدار myString اشاره می کنیم. در مورد دوم، به خاصیتی با نام max از شیء Math دسترسی پیدا کرده ایم ( که این شیء شامل مجموعه ای از ثابت ها و توابع ریاضی می باشد).

تقریبا همه‌ی مقدارهای جاوااسکریپت دارای خاصیت‌ها می باشند. مورد استثنا null و undefined است. اگر سعی کنید تا به خاصیتی از این دو اشاره کنید، با خطا مواجه خواهید شد.

null.length;
// → TypeError: null has no properties

دو روش رایج برای دسترسی به خاصیت‌ها در جاوااسکریپت استفاده از نقطه و براکت است. هر دوی value.x و value[x] به خاصیتی از value دسترسی دارند – اما نه لزوما به خاصیتی یکسان. تفاوت به نحوه‌ی تفسیر x بر می گردد. زمانی که از نقطه استفاده می کنیم، قسمت بعد از نقطه، بایستی نام متغیری معتبر باشد که مستقیما نام خاصیت را مشخص می کند. زمانی که از براکت استفاده می شود، عبارتی که بین براکت‌ها قرار می گیرد ارزیابی شده تا نام خاصیت مشخص شود. در حالیکه value.x خاصیتی از value که نام آن “x” است را برمی‌گرداند، value[x] سعی می کند تا عبارت x را ارزیابی کرده و نتیجه‌ی آن را به عنوان نام خاصیت استفاده کند.

بنابراین اگر می دانید که نام خاصیتی که مورد نظرتان color است، به سراغ value.color بروید. اگر قصد دارید به خاصیتی اشاره کنید که نامش در متغیر i ذخیره شده است ، می توانید از value[i] استفاده کنید. نام یک خاصیت می تواند هر رشته‌ای باشد، اما روش استفاده از نقطه، فقط روی نام‌هایی کار می کند که برای یک متغیر معتبر می باشند. بنابراین اگر قصد دارید تا به خاصیتی به نام 2 یا John Doe دسترسی داشته باشید، باید حتما از براکتها استفاده کنید:‌value[2] یا value["John Doe"].

عناصر درون یک آرایه به عنوان خاصیت‌های آن ذخیره می شوند که برای نام این خاصیت ها از اعداد استفاده می شود. چون نمی توان از نقطه برای دسترسی به نام‌های عدد استفاده کرد، و اغلب لازم است تا به خانه‌های آرایه با استفاده از متغیرها اشاره کنیم، باید از روش براکت‌ برای دستیابی به آن‌ها استفاده کنیم.

خاصیت length در آرایه‌ها هم تعداد عناصری که در آرایه وجود دارد را نشان می دهد. نام این خاصیت (length)، نامی معتبر برای یک متغیر می باشد و ما از آن آگاه بودیم پس به سراغ روش array.length می رویم چراکه از array["length"] آسان تر نوشته می شود.

متدها

هر دوی اشیاء رشته‌ای و آرایه‌ای، علاوه بر خاصیت length تعدادی خاصیت دیگر دارند که که حاوی مقدارهایی از جنس تابع هستند.

let doh = "Doh";
console.log(typeof doh.toUpperCase);
// → function
console.log(doh.toUpperCase());
// → DOH

همه‌ی رشته‌ها خاصیت toUpperCase را دارند که در صورت فراخوانی، یک کپی از رشته‌ را با حروف بزرگ برمی‌گرداند. همچنین toLowerCase نیز وجود دارد که عکس آن عمل می کند.

جالب آن‌که، وقتی که toUpperCase فراخوانی می شود علی رغم اینکه مقداری به عنوان آرگومان دریافت نمی کند، این تابع به نحوی به رشته‌ی "Doh" دسترسی دارد (مقداری که خاصیت را روی آن فراخوانی کرده ایم). چگونگی کارکرد این موضوع در فصل 6 توضیح داده می شود.

خاصیت‌هایی که حاوی تابع هستند را عموما متدهای مقداری که به آن تعلق دارند، می نامند. همانطور که toUpperCase متدی از یک رشته محسوب می شود.

مثال پیش رو، دو متد را که می توانید از آن ها برای دستکاری آرایه‌ها استفاده کنید، شرح می دهد:

let sequence = [1, 2, 3];
sequence.push(4);
sequence.push(5);
console.log(sequence);
// → [1, 2, 3, 4, 5]
console.log(sequence.pop());
// → 5
console.log(sequence);
// → [1, 2, 3, 4]

متد push را میتوان برای افزودن مقادیر به انتهای یک آرایه استفاده کرد. متد pop عکس آن عمل می کند: آخرین مقداری که در انتهای یک آرایه وجود دارد را حذف کرده و برمی گرداند.

نام این دو متد در کارهای مرتبط با پشته‌ها از قدیم استفاده می شده است. یک پشته‌، در برنامه نویسی، ساختار داده‌ای است که این امکان را به شما می دهد تا مقادیر را به آن وارد کرده و به ترتیب عکس از آن خارج نمایید. بنابراین مقداری که آخر از همه وارد شده است، اول از همه خارج می شود. این کارها در برنامه نویسی رایج هستند – ممکن است پشته‌ی فراخوانی توابع که در فصل قبل بحث شد را به خاطر بیاورید که نمونه ای از همین مفهوم است.

آبجکت‌ها یا اشیاء

برگردیم به مثال انسان‌سنجاب. می توان مجموعه‌ای از گزارشات روزانه را به صورت یک آرایه نشان داد. اما گزارشات فقط شامل رشته یا عدد نیستند – هر گزارش باید لیستی از فعالیت‌ها به همراه یک مقدار بولی که نشان می می دهد ژاک به سنجاب تبدیل شده است یا خیر را ذخیره کند. در حالت ایده‌آل، دوست داشتیم که این اطلاعات را با هم گروه کرده و یک مقدار بسازیم و آن مقادیر گروه شده را در یک آرایه‌ای از گزارشات ذخیره کنیم.

مقادیری که از نوع object هستند دارای مجموعه‌ای از خاصیت‌های دلخواه هستند . یک راه برای ایجاد یک شیء استفاده از کروشه ها به عنوان یک عبارت است.

let day1 = {
 squirrel: false,
 events: ["work", "touched tree", "pizza", "running"]
};
console.log(day1.squirrel);
// → false
console.log(day1.wolf);
// → undefined
day1.wolf = false;
console.log(day1.wolf);
// → false

درون کروشه ها، می توانیم لیستی از خاصیت‌ها را که با ویرگول جدا می شوند را تعریف کنیم. هر خاصیت به وسیله‌ی یک نام، یک کاراکتر دونقطه در جلوی‌ آن و یک عبارت که مقدار خاصیت را مشخص می کند تعریف می شود. زمانی که تعریف یک شیء به چند خط می کشد،‌ استفاده از تورفتگی در کد‌ها باعث افزایش خوانایی می شود. خاصیت‌هایی که نامشان نام معتبری برای یک متغیر محسوب نمی شوند یا اعداد می بایست درون نقل قول قرار بگیرند.

let descriptions = {
 work: "Went to work",
 "touched tree": "Touched a tree"
};

این بدین معناست که کروشه‌ها در جاوااسکریپت دو معنای متفاوت دارند. در شروع یک دستور، نشانگر شروع یک بلاک از دستورات هستند. در دیگر مکان‌ها، نمایانگر تعریف یک شیء می باشند. خوشبختانه، به ندرت کاربردی برای شروع یک دستور با یک شیء درون کروشه‌ها پیدا می شود، بنابراین ابهام بین این دو، مسئله‌ای ایجاد نمی کند.

خواندن خاصیتی که وجود نداشته باشد باعث تولید مقدار undefined می شود.

می توان مقداری را به خاصیتی به وسیله عملگر = اختصاص داد. این کار باعث می شود مقدار خاصیت مورد نظر – در صورت وجود – جایگزین شده یا در غیر این صورت خاصیت جدید در شیء به وجود بیاید.

استعاره‌ی بازوچه که برای متغیرها استفاده شد در اینجا هم کاربرد دارد. خاصیت‌ها به مقدارها چنگ می زنند و این مقدارها ممکن است توسط دیگر متغیرها و خاصیت ها هم نگه داری شوند. می توانید اشیاء را اختاپوسی در نظر بگیرید که بازوهای متعددی دارد که هر کدام از آن ها نامی دارد که روی آن حک شده است.

عملگر delete باعث قطع یک بازوچه از این اختاپوس می شود. این عملگر، یکانی است و اگر به خاصیتی اعمال شود، خاصیت نام‌برده را از شیء حذف می کند. استفاده از این عملگر زیاد رایج نیست، اما به هر حال قابل استفاده است.

let anObject = {left: 1, right: 2};
console.log(anObject.left);
// → 1
delete anObject.left;
console.log(anObject.left);
// → undefined
console.log("left" in anObject);
// → false
console.log("right" in anObject);
// → true

عملگر دودویی in اگر به رشته‌ای یا شیءای اعمال شود، مقداری از جنس بولی بر می گرداند که مشخص می کند که آن شیء دارای آن خاصیت است یا خیر. تفاوت بین اختصاص undefined به یک خاصیت و حذف آن این است که در مورد اول، شیء مورد بحث همچنان آن خاصیت را دارد (اگرچه مقدار به درد بخوری ندارد) در حالیکه در مورد دوم خاصیت دیگر وجود ندارد و عملگر in مقدار false را بر می گرداند.

برای بدست آوردن خاصیت‌های یک شیء، می توانید از تابع Object.keys استفاده کنید. اگر شیءای را به آن بدهید، آرایه‌ای از نام خاصیت‌های شیء بر می گرداند.

console.log(Object.keys({x: 0, y: 0, z: 2}));
// → ["x", "y", "z"]

تابع دیگری به نام Object.assign نیز وجوددارد که تمام خاصیت‌های یک شیء را در شیء دیگری کپی می کند.

let objectA = {a: 1, b: 2};
Object.assign(objectA, {b: 3, c: 4});
console.log(objectA);
// → {a: 1, b: 3, c: 4}

آرایه‌ها نیز، در واقع شکل خاصی از اشیاء هستند که برای ذخیره‌ی دنباله‌ای از چیزها اختصاصی شده اند. اگر typeof [] را ارزیابی کنید، مقدار "object" تولید می شود. می توانید آن ها را به عنوان اختاپوس‌های درازی در نظر بگیرید که همه‌ی بازوهای آن‌ها به شکل ردیفی مرتب با اعداد برچسب گذاری شده اند.

بنابراین می توانیم دفترچه‌ی ژاک را به صورت آرایه ای از اشیاء نمایش دهیم.

let journal = [
 {events: ["work", "touched tree", "pizza",
      "running", "television"],
  squirrel: false},
 {events: ["work", "ice cream", "cauliflower",
      "lasagna", "touched tree", "brushed teeth"],
  squirrel: false},
 {events: ["weekend", "cycling", "break", "peanuts",
      "beer"],
  squirrel: true},
 /* and so on... */
];

تغییر پذیری

به زودی به برنامه‌نویسی واقعی می رسیم. قبل از آن یک قسمت تئوری دیگر وجود دارد که باید درک شود.

تا حالا متوجه‌ شده‌ایم که مقدار اشیاء را می توان تغییر داد. انواع مقدارهایی که در فصلهای پیشین بحث کردیم، مانند اعداد، رشته‌ها و مقادیر بولی،‌ همه غیرقابل تغییر بودند. تغییر مقداری از این انواع داده غیر ممکن است. می توانید آن‌ها را ترکیب کنید تا مقادیر جدیدی ایجاد کنید اما اگر مقدار رشته‌ای خاصی را بگیرید، مقدارش همیشه همان خواهد ماند. متن داخلش را نمی توان عوض کرد. اگر رشته‌ای داشته باشید که مقدار "cat" را دربردارد، برای کدهای برنامه امکان ندارد که بتوانند یک کاراکتر از آن را تغییر دهند و مثلا به "rat" تبدیلش کنند.

محتوای یک مقدار از نوع شیء را می توان به وسیله‌ی خاصیت‌هایش تغییر داد. این کار باعث می شود که یک شیء در زمان‌های مختلف محتوای متفاوتی داشته باشد.

زمانی که دو عدد مثلا 120 و 120 را داریم می توانیم هر دو را دقیقا یک عدد مشابه در نظر بگیریم، فارغ از اینکه به بیت‌های فیزیکی یکسانی مربوط باشند یا خیر. اما در اشیاء، بین داشتن دو ارجاع به یک شیء یکسان و داشتن دو شیء متفاوت که خاصیت‌های مشابهی دارند،‌تفاوت وجود دارد. به کدهای زیر رو توجه کنید:

let object1 = {value: 10};
let object2 = object1;
let object3 = {value: 10};

console.log(object1 == object2);
// → true
console.log(object1 == object3);
// → false

object1.value = 15;
console.log(object2.value);
// → 15
console.log(object3.value);
// → 10

متغیرهای object1 و object2 به شیء مشابهی اشاره می کنند که به همین دلیل تغییر object1 منجر به تغییر مقدار object2 هم می شود. گفته می شود این دو هویت یکسانی دارند. متغیر object3 به شی دیگری اشاره می کند که دارای خاصیت هایی مشابه object1 است اما در فضای متفاوتی قرار گرفته است.

متغیرها نیز می توانند از نوع ثابت و غیر ثابت باشند، اما این قضیه ارتباطی به رفتار مقدارهای آن ها ندارد. اگرچه مقداری از جنس عدد تغییر ناپذیر است، می توانید از متغیر که با let تعریف شده است استفاده کنید تا عددی که متغیر به آن اشاره می کند را عوض کنید. به طور مشابه، اگرچه یک ثابت که با const برای یک شیء تعریف شده است را نمی توان تغییر داد و همیشه به شیء مشابهی اشاره خواهد کرد، اما محتوای آن شیء قابل تغییر است.

const score = {visitors: 0, home: 0};
// This is okay
score.visitors = 1;
// This isn't allowed
score = {visitors: 1, home: 1};

عملگر == جاوااسکریپت، وقتی برای مقایسه‌ی اشیاء استفاده می شود، تنها زمانی مقدار true را برمی گرداند که هر دو شیء دقیقا مقدار یکسانی باشند. مقایسه اشیاء متفاوت حتی زمانی که محتوای آن ها یکسان باشد باعث برگرداندن false می شود. در جاوااسکریپت عملگری برای مقایسه‌ی عمیق تعبیه نشده است که محتوای اشیاء را بررسی و مقایسه کند. اما خودتان می توانید آن را بنویسید ( یکی از تمرین‌های پایان این فصل همین مساله خواهد بود).

برنامه‌ی گزارش مسخ

خوب ژاک برنامه مفسر جاوااسکریپت را اجرا می کند و محیطی که برای نوشتن گزارش روزانه نیاز دارد را فراهم می کند

let journal = [];

function addEntry(events, squirrel) {
 journal.push({events, squirrel});
}

توجه کنید که آبجکتی که به ژورنال اضافه می شود کمی غیر عادی به نظر می رسد. به جای اینکه خاصیت را به شکل events: events بنویسیم، فقط نام خاصیت نوشته شده است. این دستور کوتاه معادل همان روش معمولی است – اگر در روش تعریف شیء به وسیله کروشه‌ها، نام خاصیتی بدون تعریف مقدارش نوشته شود، مقدار آن از متغیری با همان نام گرفته می شود.

بنابراین هر شب ساعت ده – یا گاهی اوقات صبح روز بعد، بعد از پایین آمدن از قفسه بالایی کتابخانه اش- ژاک گزارش روز را ثبت می کند.

addEntry(["work", "touched tree", "pizza", "running",
     "television"], false);
addEntry(["work", "ice cream", "cauliflower", "lasagna",
     "touched tree", "brushed teeth"], false);
addEntry(["weekend", "cycling", "break", "peanuts",
     "beer"], true);

زمانی که مقدار کافی اطلاعات در دست داشت، قصد دارد تا به محاسبه‌ی ارتباط بین تبدیل شدنش به سنجاب و اتفاقاتی که در آن روز افتاده است بپردازد و امیدوار است چیزهای مفیدی از این همبستگی‌ها دستش بیاید.

همبستگی مقیاسی برای تعیین میزان وابستگی بین متغیرهای آماری است. یک متغیر آماری شبیه به متغیرها در زبان‌های برنامه نویسی نیست. در آمار، شما معمولا مجموعه‌ای از سنجش‌ها را در اختیار دارید و هر متغیر با همه‌ی سنجش‌ها اندازه‌گیری می شود. همبستگی بین متغیرها معمولا به شکل ضریبی بین -1 تا 1 تولید می شود. ضریب همبستگی صفر به معنای این است که دو متغیر هیچ ارتباطی با هم ندارند و ضریب همبستگی یک به معنای ارتباط کامل دو متغیر است – اگر یکی از آن ها را بدانید، دیگری را نیز می توانید بدست بیاورید. منفی یک نیز به معنای ارتباط کامل دو متغیر اما به شکل معکوس و مخالف است- زمانی که یکی درست است دیگری نادرست خواهد بود.

برای محاسبه اندازه ضریب همبستگی بین دو متغیر بولی، می توانیم از ضریب فی (ϕ) استفاده کنیم. این ضریب فرمولی است که ورودی آن یک جدول فراوانی از تعداد دفعاتی است که ترکیب های مختلف دو متغیر مشاهده شده اند. خروجی فرمول، عددی بین -1 و 1 است که میزان همبستگی را مشخص می کند.

می توانیم رخداد خوردن پیتزا را در نظر بگیریم و آن را در جدول فراوانی به شکل زیر قرار دهیم، جایی که هر عدد نمایانگر تعداد دفعاتی است که ترکیب مورد نظر ما اتفاق افتاده است:

Eating pizza versus turning into a squirrel

اگر جدول را n بنامیم، می توان ϕ را با فرمول زیر محاسبه کرد:

ϕ =
n11n00n10n01
n1•n0•n•1n•0

( اگر دارید کتاب را می بندید تا به سراغ خاطرات وحشتناک کتاب ریاضی دبیرستان بروید، صبر کنید! قرار نیست که در این کتاب شما را با فرمول‌های عجیب و غریب اذیت کنم – فعلا همین یک فرمول بس است. برای همین یک مورد هم تمام کاری که قرار است بکنیم تبدیل آن به جاوااسکریپت است.)

نماد n01 نشان دهنده‌ی تعداد اندازه‌گیری‌هایی است که اولین متغیر (سنجاب شدن) برابر false یا 0 و دومین اندازه‌گیری (پیتزا خوردن) true (1) شده است. در این مثال n01 برابر 9 است.

مقدار n1• برابر با جمع همه اندازه‌گیری‌هایی است که متغیر اول آن ها true ارزیابی شده است که در این مثال 5 است. به همین صورت n•0 به مجموع اندازه‌گیری‌هایی که متغیر دوم‌ آن‌ها false است اشاره می کند.

بنابراین برای جدول پیتزا، بالای کسر یا صورت کسر می شود 1×76−4×9 = 40 و مخرج کسر برابر است با ریشه‌ی دوم 5×85×10×80 یا √340000٫ که حاصل می شود ϕ ≈ 0.069 که عدد خیلی کوچکی است. خوردن پیتزا به نظر می رسد تاثیری در تبدیل ژاک به سنجاب ندارد.

محاسبه‌ی ضریب همبستگی

در جاوااسکریپت می توانیم یک جدول دو-در-دو را با یک آرایه‌ی چهار-عنصری [76, 9, 4, 1] نشان دهیم. همچنین می توان به شکل‌ها دیگر نیز این کار را کرد مثل استفاده از آرایه‌ای که از دو آرایه‌ی دو خانه‌ای تشکیل شده است ([[76, 9], [4, 1]]) یا شیءای با خاصیت هایی به شکل "11" و "01"، اما استفاده از یک آرایه‌ی تخت ساده تر است و باعث می شود که عبارت‌هایی که برای دسترسی به خانه‌های آرایه می نویسیم کوتاه تر شوند. خانه‌های آرایه را به عنوان دو بیت دودویی محسوب می کنیم که رقم چپ (با ارزش‌ترین عدد) نمایانگر متغیر سنجاب‌شدن و رقم راست (کم ارزش ترین) معرف متغیر رخداد است. به عنوان مثال عدد دودویی 10 به موردی اشاره می کند که ژاک به سنجاب تبدیل شده است اما رخداد مورد نظر (مثلا خوردن پیتزا) رخ نداده است . این کار چهار مرتبه اتفاق افتاده است و به علت اینکه عدد دودویی 10 در سیستم دهدهی معادل 2 می باشد، ما این عدد را در خانه‌ی 2 آرایه ذخیره خواهیم کرد.

تابع زیر محاسبه‌ی مقدار ϕ را از آرایه‌ی مذکور انجام می دهد:

function phi(table) {
 return (table[3] * table[0] - table[2] * table[1]) /
  Math.sqrt((table[2] + table[3]) *
       (table[0] + table[1]) *
       (table[1] + table[3]) *
       (table[0] + table[2]));
}

console.log(phi([76, 9, 4, 1]));
// → 0.068599434

کد بالا در واقع ترجمه‌ی مستقیم فرمول محاسبه ϕ به زبان جاوااسکریپت است. تابع Math.sqrt ریشه‌ی دوم عدد را حساب می کند که توسط شیء Math در محیط استاندارد جاوااسکریپت فراهم شده است. برای دستیابی به فیلد‌هایی شبیه به n1• بایستی دو فیلد از جدول را با هم جمع کنیم چرا که مجموع ردیف ها یا ستون‌ها به شکل مستقیم در ساختار داده‌ی ما ذخیره نمی شوند.

ژاک به ثبت روزانه‌ی خود برای سه ماه ادامه داد. مجموعه داده‌های بدست آماده را می توانید در قسمت کدهای این فصل بدست بیاورید. این داده‌ها در متغیر JOURNAL ذخیره شده اند که فایل آن قابل دانلود است.

برای استخراج یک جدول دو-در-دو برای یک رخداد خاص از دفتر روزانه، بایستی تمامی رکوردها را پیمایش کنیم و تعداد دفعاتی که آن رخداد در ارتباط با سنجاب شدن اتفاق افتاده است را بشماریم.

function tableFor(event, journal) {
 let table = [0, 0, 0, 0];
 for (let i = 0; i < journal.length; i++) {
  let entry = journal[i], index = 0;
  if (entry.events.includes(event)) index += 1;
  if (entry.squirrel) index += 2;
  table[index] += 1;
 }
 return table;
}

console.log(tableFor("pizza", JOURNAL));
// → [76, 9, 4, 1]

آرایه‌ها متدی به نام includes دارند که وجود یک مقدار داده شده را در آرایه بررسی می کند. تابع بالا از این متد برای بررسی وجود نام رخداد مورد نظر در لیست رخدادها برای یک روز مشخص استفاده می کند.

بدنه‌ی حلقه‌ی تابع tableFor مشخص می کند هر کدام از مدخل‌های دفتر روزانه در کدام قسمت از جدول قرار می گیرند .اینکار با بررسی بودن رخداد مورد نظر در مدخل و اینکه رخداد همزمان با سنجاب شدن اتفاق می افتد یا خیر، صورت می گیرد. سپس حلقه یک واحد به قسمت درست در جدول اضافه می کند.

هم اکنون ما ابزاری که برای محاسبه همبستگی ها نیاز داشتیم را در اختیار داریم. تنها گامی که مانده است پیدا کردن ضریب همبستگی برای همه‌ی رخدادهای ضبط شده است و اینکه ببینیم کدام رخداد موثر است.

حلقه‌ها در آرایه

در تابع tableFor حلقه‌ای وجود داشت که شبیه کد زیر بود:

for (let i = 0; i < JOURNAL.length; i++) {
 let entry = JOURNAL[i];
 // Do something with entry
}

این شکل از حلقه در جاوااسکریپت کلاسیک رایج است – که در آن هر بار سراغ یک خانه‌ از آرایه می رویم که برای انجام آن شمارنده‌ای متناسب با طول آرایه استفاده می کنیم تا بتوانیم به هر عنصر دسترسی داشته باشیم.

راه ساده‌تری در جاوااسکریپت مدرن برای این گونه حلقه ها وجود دارد.

for (let entry of JOURNAL) {
 console.log(`${entry.events.length} events.`);
}

زمانی که یک حلقه‌ی for به این شکل نوشته می شود که بعد از تعریف یک متغیر، کلمه‌ی کلیدی of نوشته می شود، مقداری که بعد از of می آید را پیمایش می کند. این حلقه نه تنها برای آرایه‌ها کاربرد دارد بلکه برای رشته‌ها و بعضی از دیگر ساختارهای داده نیز استفاده می شود. با نحوه‌ی عملکر آن در فصل 6 آشنا می شویم.

تحلیل نهایی

لازم است تا محاسبه‌ی ضریب همبستگی را برای همه‌ی رخدادهایی که در مجموعه‌‌ی داده ها وجود دارد انجام دهیم. برای این کار، ابتدا باید همه‌ی انواع رخداد ها را پیدا کنیم.

function journalEvents(journal) {
 let events = [];
 for (let entry of journal) {
  for (let event of entry.events) {
   if (!events.includes(event)) {
    events.push(event);
   }
  }
 }
 return events;
}

console.log(journalEvents(JOURNAL));
// → ["carrot", "exercise", "weekend", "bread", …]

با پیمایش تک تک رخدادها و افزودن آن‌هایی که قبلا در آرایه‌ی events موجود نبودند، این تابع تمامی رخدادها را جمع‌آوری می کند.

با استفاده از آن می توانیم همه‌ی همبستگی ها را ببینیم.

for (let event of journalEvents(JOURNAL)) {
 console.log(event + ":", phi(tableFor(event, JOURNAL)));
}
// → carrot:  0.0140970969
// → exercise: 0.0685994341
// → weekend: 0.1371988681
// → bread:  -0.0757554019
// → pudding: -0.0648203724
// and so on...

بیشتر ضرایب همبستگی به نظر می رسد که به صفر نزدیک هستند. خوردن هویج، نان، یا دسر، ظاهرا ارتباطی با سنجاب شدن ژاک ندارند. به نظر می رسد این تبدیل بیشتر در آخر هفته‌ها رخ می دهد. اجازه بدهید تا نتایج را کمی پالایش کنیم تا فقط نتایجی نشان داده شوند که ضریب همبستگی آن ها بیش از 0.1 یا کمتر از -0.1 باشد.

for (let event of journalEvents(JOURNAL)) {
 let correlation = phi(tableFor(event, JOURNAL));
 if (correlation > 0.1 || correlation < -0.1) {
  console.log(event + ":", correlation);
 }
}
// → weekend:    0.1371988681
// → brushed teeth: -0.3805211953
// → candy:     0.1296407447
// → work:     -0.1371988681
// → spaghetti:   0.2425356250
// → reading:    0.1106828054
// → peanuts:    0.5902679812

آها! دو فاکتور در بین نتایج وجود دارد که ضریب آن ها مشخصا قوی تر از دیگر موارد است. خوردن بادم زمینی اثر مثبت زیادی در شانس تبدیل شدن به سنجاب دارد، در حالیکه مسواک زدن اثری قابل توجه اما در جهت معکوس ایجاد می کند.

جالب است. اجازه بدهید تا چیزی را آزمایش کنیم.

for (let entry of JOURNAL) {
 if (entry.events.includes("peanuts") &&
   !entry.events.includes("brushed teeth")) {
  entry.events.push("peanut teeth");
 }
}
console.log(phi(tableFor("peanut teeth", JOURNAL)));
// → 1

نتیجه‌ی قابل توجه‌ای است. تبدیل دقیقا زمانی رخ می دهد که ژاک بادم زمینی می خورد و فراموش می کند تا مسواک کند. اگر او آن قدر بی توجه به بهداشت دهان و دندان نبود ، هرگز به این رنج دچار نمی شد.

با دانستن این، ژاک دیگر بادام زمینی نمی خورد و متوجه می شود که تبدیل دیگر اتفاق نمی افتد.

تا چند سال، اوضاع برای ژاک خیلی خوب پیش می رود. تا این که روزی کارش را از دست می دهد. چون ژاک در کشوری زندگی می کند که نداشتن کار به معنای نداشتن خدمات بهداشت و سلامت است، مجبور می شود تا در یک سیرک مشغول به کار شود جایی که نقشش مرد سنجابی شگفت‌انگیز است. او قبل از هر نمایش دهانش را پر از کره‌ بادم زمینی می کند.

یک روز، ژاک خسته از این زندگی رقت انگیز، وقتی نتوانست به شکل انسانی خودش برگردد، لابلای یکی از شکاف‌های چادر سیرک می پرد و در جنگل ناپدید می شود. بعد از آن ژاک هرگز دیده نشد.

کمی آرایه‌شناسی بیشتر

قبل از تمام کردن این فصل، قصد دارم تا شما را با چند مفهوم دیگر مرتبط با اشیاء آشنا کنم. ابتدا با چند متد عمومی و مفید از آرایه ها آشنا می شویم.

pop و push را پیش‌تر در همین فصل دیدیم، که برای حذف و اضافه عناصر در انتهای آرایه استفاده می شدند. متدهای مرتبط دیگری که همین کار را در ابتدای آرایه انجام می دهند shift و unshift می باشند.

let todoList = [];
function remember(task) {
 todoList.push(task);
}
function getTask() {
 return todoList.shift();
}
function rememberUrgently(task) {
 todoList.unshift(task);
}

کار برنامه‌ی بالا مدیریت صف وظایف است. برای افزودن یک وظیفه به انتهای صف، تابع remember("groceries") را فراخوانی می کنید و زمانی که برای انجام یک وظیفه آماده هستید ، تابع getTask() را برای گرفتن (و حذف) یک وظیفه از جلوی صف فراخوانی می کنید. تابع rememberUrgently نیز برای افزودن یک وظیفه استفاده می شود اما آن را به جلوی صف اضافه می کند نه انتهای صف.

برای جستجوی یک مقدار خاص، آرایه‌ها متدی به نام indexOf را فراهم می کنند. این متد در طول آرایه از شروع تا پایان حرکت کرده و اندیسی که در آن، مقدار مورد درخواست پیدا شد – یا -1 در صورت پیدا نکردن – را بر می گرداند. برای جستجو از آخر به اول، متدی مشابهی وجود دارد که lastIndexOf نامیده می شود.

console.log([1, 2, 3, 2, 1].indexOf(2));
// → 1
console.log([1, 2, 3, 2, 1].lastIndexOf(2));
// → 3

هر دوی indexOf و lastIndexOf آرگومان اختیاری دیگری قبول می کنند که برای مشخص کردن نقطه‌ی شروع جستجو استفاده می شود.

یکی دیگر از متدهای اساسی آرایه‌ها، متد slice است که شماره‌ی اندیس های شروع و پایان را گرفته و آرایه‌ای که شامل عناصر بین آن‌ها می شود را تولید می کند. این آرایه تولیدی شامل عنصر آغازین و فاقد عنصر پایانی خواهد بود.

console.log([0, 1, 2, 3, 4].slice(2, 4));
// → [2, 3]
console.log([0, 1, 2, 3, 4].slice(2));
// → [2, 3, 4]

زمانی که اندیس پایانی به متد داده نشود، slice تمامی عناصری که بعد از اندیس آغازین قرار می گیرند را بر می گرداند. می توانید همچنین اندیس اول را هم مشخص نکنید که باعث می شود کل آرایه کپی شود.

متد concat برای چسباندن آرایه‌ها بهم و ساخت یک آرایه جدید استفاده می شود، شبیه کاری که عملگر + برای رشته‌ها انجام می دهد.

مثال پیش رو نحوه‌ی عملکرد هر دوی متدهای slice و concat را نشان می دهد. تابع مثال، یک آرایه و یک اندیس را به عنوان ورودی دریافت می کند و آرایه‌ی جدیدی را برمی گرداند که نسخه‌ای از آرایه‌ی دریافتی بدون عنصری که اندیسش داده شده است می باشد.

function remove(array, index) {
 return array.slice(0, index)
  .concat(array.slice(index + 1));
}
console.log(remove(["a", "b", "c", "d", "e"], 2));
// → ["a", "b", "d", "e"]

اگر به متد concat آرگومانی غیرآرایه‌ای بفرستید، این مقدار به عنوان یک آرایه‌ی تک عنصری محسوب می شود و به انتهای آرایه‌ی جدید اضافه خواهد شد.

رشته‌ها و خاصیت‌هایشان

می توانیم خاصیت‌هایی مثل length و toUpperCase را از مقدارهای رشته‌ای بخوانیم. اما اگر سعی کنید خاصیت جدید به آن‌ها اضافه کنید، نتیجه‌ای نخواهد داشت.

let kim = "Kim";
kim.age = 88;
console.log(kim.age);
// → undefined

مقادیر نوع رشته، عدد و بولی، شیء محسوب نمی شوند. درست است که اگر سعی کنید خاصیت جدیدی روی آن تعریف کنید، مفسر جاوااسکریپت خطایی تولید نمی کند، اما این خاصیت ها را هم ایجاد و ذخیره نمی کند. همانطور که پیش‌تر گفته شد، این گونه مقادیر قابل تغییر نیستند.

اما این انواع داده، دارای خاصیت‌هایی از پیش تعریف شده می باشند. هر مقدار رشته‌ای حاوی چند متد است. slice و indexOf از متدهای بسیار کاربردی رشته‌ها هستند که به متدهایی با همین نام‌ها در آرایه‌ها، شباهت دارند.

console.log("coconuts".slice(4, 7));
// → nut
console.log("coconut".indexOf("u"));
// → 5

یک تفاوت indexOf رشته نسبت به آرایه، توانایی جستجو رشته‌ای است که شامل بیش از یک کاراکتر می باشد در حالی که در متد مربوط به آرایه، فقط جستجو را روی عناصر تکی انجام می دهد.

console.log("one two three".indexOf("ee"));
// → 11

متد trim فضای خالی را ( شامل فضای خالی، کاراکتر خط جدید، کاراکتر تب، و کاراکترهای مشابه) از آغاز و پایان رشته حذف می کند.

console.log(" okay \n ".trim());
// → okay

تابع zeroPad که در فصل قبل نوشتیم نیز به عنوان یک متد وجود دارد. اسم این متد padStart است و طول دلخواه و کاراکتر ترازبندی را به عنوان آرگومان می گیرد.

console.log(String(6).padStart(3, "0"));
// → 006

می توانید با استفاده از متد split یک رشته را بر اساس تکرار رشته‌ای دیگر تقسیم و جدا کنید و با استفاده از متد join دوباره بهم بچسبانید.

let sentence = "Secretarybirds specialize in stomping";
let words = sentence.split(" ");
console.log(words);
// → ["Secretarybirds", "specialize", "in", "stomping"]
console.log(words.join(". "));
// → Secretarybirds. specialize. in. stomping

یک رشته را می توان با استفاده از متد repeat تکرار کرد که در این صورت رشته‌ای جدید تولید می شود که حاوی کپی های متعدد از رشته‌ای اصلی است که به هم چسبیده اند.

console.log("LA".repeat(3));
// → LALALA

پیش از این، با خاصیت length برای نوع رشته آشنا شدیم. دستیابی به کاراکترهای یک رشته شبیه دستیابی به عناصر یک آرایه است ( با در نظر گرفتن یک نکته که در فصل 5 به آن می پردازیم).

let string = "abc";
console.log(string.length);
// → 3
console.log(string[1]);
// → b

سایر پارامتر‌ها

امکان مفیدی است اگر یک تابع می بتواند به تعداد دلخواه آرگومان دریافت کند. به عنوان مثال، Math.max بیشینه‌ی همه آرگومان‌هایی که به آن داده می شود را بر می گرداند.

برای نوشتن این گونه توابع، بایستی سه علامت نقطه قبل از آخرین پارامتر تابع قرار دهید، شبیه مثال زیر:

function max(...numbers) {
 let result = -Infinity;
 for (let number of numbers) {
  if (number > result) result = number;
 }
 return result;
}
console.log(max(4, 1, 9, -2));
// → 9

زمانی که تابعی با این تعریف فراخوانی شود، پارامتر "سایر" به آرایه‌ای که حاوی تمامی دیگر آرگومان‌ها می باشد اشاره می کند. اگر پارامترهای دیگری قبل از آن وجود داشته باشند، مقدار‌ آن ها در آن آرایه قرار نمی گیرد. در حالتی که، مانند متد max، اولین پارامتر به این صورت تعریف شود، تمامی آرگومان ها را در بر خواهد گرفت.

با استفاده از این نماد سه نقطه‌ای، می توانید یک تابع را با آرایه‌ای از آرگومان‌ها فراخوانی کنید.

let numbers = [5, 1, 7];
console.log(max(...numbers));
// → 7

این کار باعث می شود که آرایه‌ی مورد نظر در فراخوانی تابع پخش بشود، به طوری که عناصرش به عنوان آرگومان‌های جدا محسوب شوند. همچنین می توان آرایه‌ی مشابهی را لابه‌لای دیگر آرگومان ها ارسال کرد مثل :‌ max(9, ...numbers, 2).

به طور مشابه ، براکت‌های آرایه این امکان را به شما می دهند که از عملگر سه‌نقطه برای پخش آرایه‌ای دیگر در یک آرایه‌ی جدید استفاده کنید:

let words = ["never", "fully"];
console.log(["will", ...words, "understand"]);
// → ["will", "never", "fully", "understand"]

شیء Math

همانطور که دیده‌ایم، Math حاوی تعدادی تابع کاربردی مرتبط با اعداد است، مثل Math.max (بیشینه)، Math.min (کمینه)، و Math.sqrt (ریشه دوم عدد).

شیء Math به عنوان یک ظرف برای گروه‌بندی قابلیت‌های مرتبط استفاده می شود. تنها یک شیء Math وجود دارد، و تقریبا هرگز کاربردی به عنوان یک مقدار ندارد. در عوض، فضای نامی (namespace) را فراهم می کند که باعث می شود نیازی نباشد این متدها و مقدارها در فضای سراسری تعریف شوند.

داشتن متغیرهای سراسری زیاد، به نوعی موجب آلودگی فضای نام (namespace)می شود. هرچه نام‌های بیشتری اشغال شوند ، احتمال بیشتری برای جایگزینی ناخواسته و تصادفی مقدار متغیرها وجود دارد. به عنوان مثال، بعید نیست که بخواهید چیزی را به نام max در یکی از برنامه‌هایتان تعریف کنید. اما به دلیل اینکه تابع از پیش تعریف شده‌ی max در جاوااسکریپت به شکل امنی درون شیء Math نگه داری می شود، نیازی نیست نگران تغییر تصادفی آن باشیم.

خیلی از زبان‌های برنامه نویسی، مانع از تعریف متغیری می شوند که قبلا تعریف شده است یا حداقل به شما در این باره اخطار می دهند. جاوااسکریپت این کار را برای متغیرهایی که با let یا const تعریف شده اند انجام می دهد اما عجیب اینکه برای متغیرهایی که با var، توابعی که با function تعریف شده اند و متغیرهای استاندارد زبان، حرکتی بروز نمی دهد.

برگردیم به شیء Math. اگر نیاز به محاسبات مثلثاتی دارید ، Math می تواند به شما کمک کند. مانند متدهای cos (کسینوس)، sin (سینوس)، و tan (تانژانت) به همراه توابع معکوس آن‌ها، acos asin و atan. عدد π (پی) – در واقع نزدیک ترین تقریبی که برای آن در جاوااسکریپت وجود دارد – نیز به صورت Math.PI در دسترس است. یک سنت قدیمی در برنامه نویسی وجود دارد که نام ثابت ها را با حروف بزرگ می نویسند.

function randomPointOnCircle(radius) {
 let angle = Math.random() * 2 * Math.PI;
 return {x: radius * Math.cos(angle),
     y: radius * Math.sin(angle)};
}
console.log(randomPointOnCircle(2));
// → {x: 0.3667, y: 1.966}

اگر با سینوس و کسینوس آشنا نیستنید، نگران نباشید. زمانی که به سراغ استفاده از آن ها خواهیم رفت،‌در در فصل 14، آن ها را توضیح خواهم داد.

در مثال قبل ازMath.random استفاده شد. این تابع عددی تصادفی بین صفر (به غیر از خود صفر) و یک (شامل خود یک) با هر بار فراخوانی، تولید می کند.

console.log(Math.random());
// → 0.36993729369714856
console.log(Math.random());
// → 0.727367032552138
console.log(Math.random());
// → 0.40180766698904335

اگرچه کامپیوتر ها ماشین‌هایی قطعی محسوب می شوند- همیشه به ورودی یکسان، واکنش یکسانی بروز می دهند – می توان از آن ها خواست تا اعدادی که ظاهرا تصادفی هستند را تولید کنند. برای این کار، کامپیوتر بعضی مقادیر مخفی را در نظر می گیرد، و هر وقت که شما درخواست عدد تصادفی می کنید، محاسبات پیچیده‌ای را روی آن مقدارهای مخفی انجام می دهد تا مقدار جدیدی بسازد. مقدار جدید را ذخیره کرده و عددی که از آن گرفته شده را به عنوان پاسخ برمی گرداند. با این روش، قادر است که اعداد جدیدی تولید کند که به سختی قابل پیش بینی اند طوری که به نظر تصادفی می آیند.

اگر به جای اعداد اعشاری، به عدد تصادفی کامل(صحیح) نیاز داریم،‌می توانیم از متد Math.floor (که عدد ورودی‌اش را به نزدیک ترین عدد کوچکتر کامل گرد می کند ) برای نتیجه Math.random استفاده کنیم.

console.log(Math.floor(Math.random() * 10));
// → 2

ضرب عدد تصادفی در عدد 10 باعث می شود که عددی بزرگتر مساوی 0 و کوچکتر از 10 را تولید کنیم. به علت اینکه Math.floor به سمت پایین عدد را گرد می کند، این عبارت، عددی تصادفی بین 0 تا 9 را تولید می کند.

همچنین توابع دیگری وجود دارد مثل Math.ceil برای گرد کردن به سمت بالا (سقف)، Math.round تولید نزدیک ترین عدد صحیح و Math.abs برای بدست آوردن قدرمطلق عدد (اندازه مطلق عدد فارغ از علامت آن، اعداد منفی را منفی کرده و به اعداد مثبت کاری ندارد).

تجزیه کردن (destructring)

اجازه بدهید به تابع محاسبه phi (فی) برگردیم:

function phi(table) {
 return (table[3] * table[0] - table[2] * table[1]) /
  Math.sqrt((table[2] + table[3]) *
       (table[0] + table[1]) *
       (table[1] + table[3]) *
       (table[0] + table[2]));
}

یکی از دلایلی که این تابع خوانایی سختی دارد این است که متغیری داریم که به آرایه‌ی ما ارجاع می دهد، در حالیکه بهتر این بود که متغیرهایی برای اشاره به عناصر آرایه داشتیم، مثل، let n00 = table[0] و از این قبیل. خوشبختانه راه مختصری برای این کار در جاوااسکریپت تعبیه شده است.

function phi([n00, n01, n10, n11]) {
 return (n11 * n00 - n10 * n01) /
  Math.sqrt((n10 + n11) * (n00 + n01) *
       (n01 + n11) * (n00 + n10));
}

این روش برای متغیرهایی که با let، var یا const تعریف شده اند نیز کار می کند. اگر می دانید که مقدار مورد نظر، یک آرایه است، می توانید از براکت‌ها برای دسترسی به درون آن مقدار استفاده کرده و محتوایش را مورد ارجاع قرار دهید.

روش مشابهی برای اشیاء نیز وجود دارد، استفاده از کروشه به جای براکت‌.

let {name} = {name: "Faraji", age: 23};
console.log(name);
// → Faraji

توجه داشته باشید، اگر سعی کنید null یا undefined را تجزیه کنید، با خطا مواجه خواهید شد، درست شبیه اینکه بخواهید مستقیما به خاصیتی از این دو مقدار اشاره کنید.

JSON

به دلیل این واقعیت که خاصیت‌ها (properties)، به مقدارهای متناظرشان فقط دسترسی دارند نه اینکه واقعا آن‌ها را نگه‌داری کنند، آرایه‌ها و اشیاء به صورت دنباله‌ای از بیت‌ها در حافظه‌ی کامپیوتر ذخیره می شوند که آدرس‌های محتوای مرتبطشان را نگه داری می کنند (مکان‌های حافظه). بنابراین یک آرایه که آرایه‌ای دیگر درون آن قرار گرفته حداقل از یک ناحیه‌ی حافظه برای آرایه‌ی درونی، و ناحیه‌ای دیگر برای آرایه‌ی بیرونی تشکیل شده است، که حاوی (علاوه بر چیزهای دیگر) یک عدد دودویی است که نمایانگر موقعیت آرایه درونی می باشد.

اگر بخواهید که داده‌ها را برای استفاده در آینده، در یک فایل ذخیره کنید ، یا به کامپیوتر دیگری در شبکه ارسال کنید، می بایست به نحوی این آدرس‌های حافظه را تبدیل به توصیفاتی کنید که بتوان آن را ذخیره یا ارسال کرد. می توانستید تمام حافظه‌ی کامپیوتر را همراه با آدرس مقدار مورد نظر ارسال کنید، ظاهرا شدنی است، اما به نظر می رسد روش خیلی خوبی محسوب نمی شود.

کاری که می توانیم در این موقعیت بکنیم این است که داده ها را پشت سرهم ردیف کنیم( سریالایز). به این معنا که آن را تبدیل به متنی تخت در بیاوریم. یکی از فرمت‌های محبوب سریال کردن داده ها JSON نامیده می شود ( که جی سن تلفظ می شود)، که مخفف نشانه‌گذاری شیء جاوااسکریپت است (javascript object notation). این روش به طور گسترده به عنوان روشی برای ذخیره داده‌ها و ارسال/دریافت آن ها در وب استفاده می شود، حتی در دیگر زبان‌های برنامه نویسی غیر ازجاوااسکریپت نیز معمول است.

JSON با کمی محدودیت، بسیار شبیه به روش جاوااسکریپت در نوشتن آرایه‌ها و اشیاء به نظر می رسد. نام خاصیت ها بایستی حتما با نقل قول جفتی احاطه شوند، و فقط عبارت‌های داده‌ای ساده قابل قبول هستند – متغیرها، فراخوانی توابع، یا هرچیزی که شامل محاسبه‌ی عملی باشد مجاز نیستند. توضیحات هم در JSON مجاز نیستند.

یک مدخل گزارش روزانه ممکن است شبیه زیر باشد اگر به فرمت JSON نوشته شود:

{
 "squirrel": false,
 "events": ["work", "touched tree", "pizza", "running"]
}

جاوااسکریپت دو متد JSON.stringify و JSON.parse را در اختیار ما قرار داده است تا بتوانیم داده‌ها را به JSON تبدیل یا‌ از آن استخراج کنیم. تابع اول یک مقدار جاوااسکریپتی را گرفته و به رشته‌ای با فرمت JSON تبدیل می کند. تابع دوم رشته‌ای با فرمت JSON را گرفته و آن را به مقداری که درون رشته تعبیه شده است تبدیل می کند.

let string = JSON.stringify({squirrel: false,
               events: ["weekend"]});
console.log(string);
// → {"squirrel":false,"events":["weekend"]}
console.log(JSON.parse(string).events);
// → ["weekend"]

خلاصه

آشیاء و آرایه ها ( آرایه‌ها هم شکلی خاصی از آشیاء هستند) روش‌هایی فراهم می کنند که به وسیله‌ی آن‌ها، مقادیر متعددی را گروه‌بندی کرده و به عنوان یک مقدار در اختیار داشته باشیم. به لحاظ مفهومی، این کار ما را قادر می سازد به جای نگه‌داری چیزهای متعدد با دست، آن‌ها را در سبدی قرار داده و با خودمان جابجا کنیم.

اکثر مقادیر در جاواسکریپت داری مجموعه‌ای از خاصیت‌ها می باشند، مورد استثنا null و undefined است. می توان به خاصیت ها به صورت value.prop یا value["prop"] دسترسی داشت. در اشیاء، خاصیت ها نام گذاری می شوند و معمولا مجموعه‌ی ثابتی از آن ها را نگه داری می کنند. آرایه‌ها، از سویی دیگر، حاوی تعداد متنوعی از مقدارهای معمولا یک جنس می باشند و از اعداد ( با شروع از صفر) به عنوان نام خاصیت‌هایشان استفاده می کنند.

البته بعضی خاصیت‌ها در آرایه‌ها وجود دارند که نام‌گذاری شده اند؛ مانند length و بعضی دیگر. متدها توابعی هستند که در خاصیت‌ها قرار دارند و (معمولا) روی مقداری که خاصیتی از آن محسوب می شوند عمل می کنند.

می توانید عناصر یک آرایه را به وسیله نوع خاصی از حلقه‌ی for پیمایش کنید.
for (let element of array)

تمرین‌ها

مجموع یک بازه

در مقدمه‌ی این کتاب، به مثال زیر به عنوان یک راه خوب برای محاسبه مجموع بازه‌ای از اعداد اشاره شد:

console.log(sum(range(1, 10)));

تابعی به نام range بنویسید که دو آرگومان را دریاف می کند، start و end و آرایه‌ای بر می گرداند که حاوی تمامی اعدادی باشد که از start شروع شده و با عدد end پایان می یابد.

سپس، تابعی به نام sum بنویسید که آرایه‌ای از اعداد را گرفته و مجموع این اعداد را بر می گرداند. برنامه‌ ای که در مثال آمده را اجرا کرده و بررسی کنید که آیا 55 را به عنوان پاسخ بر می گرداند؟

به عنوان یک ماموریت تشویقی، تابع range خود را تغییر دهید تا آرگومان اختیاری سومی هم قبول کند. این آرگومان گام (step) را برای ساختن آرایه مشخص می کند. اگر گامی مشخص نشود، عناصر آرایه، مثل حالت پیش‌فرض، با یک واحد افزایش می یابند. فراخوانی تابع به شکل range(1, 10, 2) بایستی خروجی [1, 3, 5, 7, 9] را تولید کند. مطمئن شوید که تابع با گام منفی هم کار خواهد کرد پس range(5, 2, -1) بایستی [5, 4, 3, 2] را تولید کند.

// Your code here.

console.log(range(1, 10));
// → [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10]
console.log(range(5, 2, -1));
// → [5, 4, 3, 2]
console.log(sum(range(1, 10)));
// → 55

ساختن یک آرایه، در ساده ترین شکل با تعریف یک متغیر و انتساب [] (یک آرایه‌ی تازه و خالی) و فراخوانی مکرر متد push برای افزودن مقدار، صورت می گیرد. فراموش نکنید که در انتهای تابع، آرایه را برگردانید.

به دلیل اینکه مرز انتهایی بازه باید شامل شود، لازم است تا از عملگر <= به جای عملگر < برای بررسی انتهای حلقه استفاده کنید.

پارامتر step را می توان به صورت یک پارامتر پیش‌فرض تعریف کرد (استفاده از عملگر =) و مقدار آن را 1 قرار داد.

برای اینکه range بتواند گام منفی را پیاده سازی کنید، احتمالا بهترین روش نوشتن دو حلقه است. یکی برای شمارش به بالا و دیگری برای شمارش به پایین. چراکه عمل مقایسه‌ای که به پایان رسیدن حلقه را بررسی می کند در حالت شمارش به پایین لازم است تا از >= به جای <= استفاده کند.

خوب است در مواقعی که پایان بازه از ابتدای آن کوچکتر است، از گام پیش‌فرض دیگری استفاده شود، مثلا -1. با این کار، range(5, 2) خروجی معقولی خواهد داشت و در حلقه‌ی بینهایت گیر نخواد افتاد. می توان در مقدار پیش‌فرض یک پارامتر به پارامترهای قبل ارجاع داد.

معکوس کردن یک آرایه

آرایه‌ها متدی به نام reverse دارند که ترتیب عناصر آرایه را معکوس می نماید. برای این تمرین، دو تابع بنویسید:reverseArray و reverseArrayInPlace. تابع اول ، reverseArray آرایه ای را به عنوان ورودی می گیرد و آرایه‌ی جدیدی را تولید می کند که همان عناصر را دارد اما با ترتیب وارونه. تابع دوم، reverseArrayInPlace مشابه‌ متد reverse عمل می کند: همان آرایه‌ای را که به عنوان آرگومان دریافت می کند تغییر می دهد و ترتیب عناصرش را عکس می کند. در این تمرین نمی توانید از متد استاندارد reverse استفاده کنید.

به بحث اثرات جانبی و توابع ناب فکر کنید که در فصل قبل صحبت شد، به نظر شما کدام تابع از موارد بالا در موقعیت های بیشتری کاربرد خواهد داشد؟ کدام سریع‌تر عمل می کند؟

// Your code here.

console.log(reverseArray(["A", "B", "C"]));
// → ["C", "B", "A"];
let arrayValue = [1, 2, 3, 4, 5];
reverseArrayInPlace(arrayValue);
console.log(arrayValue);
// → [5, 4, 3, 2, 1]

دو روش روشن برای پیاده‌سازی تابع reverseArray وجود دارد. اولین روش این است که خیلی ساده به سراغ آرایه‌ی ورودی رفته و از ابتدا تا پایان آن، از متد unshift برای قرار دادن تک تک عناصر درون آرایه‌ی جدید استفاده کنید. روش دوم این است که آرایه‌ی ورودی را به صورت وارونه پیمایش کنید و از متد ‍push استفاده نمایید. پیمایش معکوس یک آرایه نیاز به یک حلقه‌ی for خاص (کمی غیرمتعارف) دارد. چیزی شبیه (let i = array.length - 1; i >= 0; i--).

وارونه کردن آرایه به صورت درجا، مشکل تر است. باید مراقب باشین عناصری که که در ادامه لازم دارید را رونویسی نکنید. استفاده از reverseArray یا کپی کردن کل آرایه (array.slice(0) روش خوبی برای کپی کردن یک آرایه است) کمک می کند اما تقلب محسوب می شود.

ترفند این است که عنصر‌های اول و پایانی را با هم عوض کنید، سپس عنصر دوم را با عنصر یکی مانده به پایانی و الی آخر. می توانید این کار را پیمایش نیمی از طول آرایه انجام دهید (از Math.floor برای گرد کردن استفاده کنید. نیازی نیست در آرایه‌ای با طول فرد، عنصر وسط آرایه را پیمایش کنید) و عنصر موقعیت i را با عنصر موقعیت array.length - 1 - i عوض کنید. می توانید از یک متغیر محلی استفاده کنید تا یک عنصر را نگه‌داری کنید، آن را با قرینه‌اش رونویسی کنید و سپس مقدار متغیر محلی را جایی قرار دهید که قرینه قبلا قرار داشت.

لیست

اشیاء به عنوان مقادیری بدون چارچوب خاص، می توانند برای ساختن هر نوع ساختار داده استفاده شوند. یکی از انواع رایج ساختار داده، لیست است ( نباید لیست را با آرایه اشتباه گرفت). یک لیست مجموعه‌ای تودرتو از اشیاء است که در آن اولین شیء ارجاعی به دومین، دومین به سومین و الی آخر، نگه داری می کند.

let list = {
 value: 1,
 rest: {
  value: 2,
  rest: {
   value: 3,
   rest: null
  }
 }
};

اشیائی که در یک زنجیره وجود دارند به این شکل خواهند بود:

A linked list

یکی از نکات خوب لیست ها این است که آن ها بخشی از ساختارشان را به اشتراک می گذارند. به عنوان مثال، اگر من دو مقدار جدید ایجاد کنم {value: 0, rest: list} و {value: -1, rest: list} (که list در اینجا به متغیری است که پیش‌تر تعریف شده است)، هر دوی آن ها لیست‌های مستقلی هستند، اما ساختاری را به اشتراک می گذارند که سه عنصر آخرشان را می سازد. لیست اصلی همچنین هنوز یک لیست سه عنصره‌ی معتبر است.

تابعی به نام arrayToList بنویسید که یک ساختار لیست شبیه لیستی که نشان داده شد بسازد و مقدار [1, 2, 3] را به عنوان آرگومان دریافت کند. همچنین تابعی به نام listToArray بنویسید که آرایه‌ای از لیست داده شده تولید کند. بعد تابع‌ کمکی prepend را تعریف کنید که یک عنصر به همراه یک لیست را گرفته و لیست جدیدی تولید می کند که عنصر مورد نظر در ابتدای آن اضافه شده است و تابع nth که یک لیست و یک عدد را گرفته و عنصری که در موقعیت خواسته شده قرار دارد را از لیست بر می گرداند ( صفر به عنصر اول اشاره می کند) یا اینکه در صورت نبودن عنصر مقدار undefined برگردانده می شود.

اگر به روش بازگشتی این مسئله را حل نکرده‌اید، اکنون نسخه‌ی بازگشتی تابع nth را هم بنویسید.

// Your code here.

console.log(arrayToList([10, 20]));
// → {value: 10, rest: {value: 20, rest: null}}
console.log(listToArray(arrayToList([10, 20, 30])));
// → [10, 20, 30]
console.log(prepend(10, prepend(20, null)));
// → {value: 10, rest: {value: 20, rest: null}}
console.log(nth(arrayToList([10, 20, 30]), 1));
// → 20

ساختن یک لیست از انتها به ابتدا، ساده تر خواهد بود. بنابراین arrayToList می تواند آرایه را به صورت معکوس پیمایش کند (مانند تمرین قبل) و برای هر عنصر، یک شیء به لیست اضافه کند. می توانید از یک متغیر محلی برای نگه‌داری بخشی از لیست که تاکنون ساخته شده استفاده کنید و از انتسابی مثل list = {value: X, rest: list} برای افزودن یک عنصر بهره ببرید.

برای پیمایش یک لیست ( در listToArray و nth )، یک حلقه‌ی for با مشخصاتی شبیه زیر، می تواند استفاده شود:

for (let node = list; node; node = node.rest) {}

می توانید کارکرد آن را توضیح دهید؟ در هر تکرار حلقه، node به زیرلیست فعلی اشاره می کند و بدنه می تواند خاصیت value آن را بخواند تا عنصر فعلی را به دست بیاورد. در انتهای یک تکرار، node به سراغ زیرلیست بعد می رود. زمانی که برابر null شد، ما به انتهای لیست رسیده ایم و حلقه پایان می یابد.

نسخه‌ی بازگشتی nth، به طور مشابه، در هر فراخوانی بازگشتی، بخش کوچک‌تری از دنباله‌ی لیست می پردازد و همزمان عدد اندیس را کاهش می دهد تا زمانی که به صفر برسد، در نقطه‌ای که می تواند خاصیت value مربوط به node مورد جستجو را برگرداند. برای گرفتن عنصر صفرم یک لیست، به سادگی می توانید خاصیت value سرگره (head node) را بگیرید. برای گرفتن عنصر N + 1، عنصر Nام لیست را که در خاصیت rest این لیست قرار دارد، می گیرید.

مقایسه عمیق

عملگر == اشیاء را بر اساس همسانی مقایسه می کند . اما گاهی ممکن است بخواهید مقدارهای خاصیت‌های واقعی آن ها را مقایسه کنید.

تابعی به نام deepEqual بنویسید که دو مقدار را دریافت می یکند و زمانی مقدار true‌ را بر می گرداند که هر دوی مقدار ها مشابه باشند یا اگر شیء هستند خاصیت‌های یکسانی داشته باشند، به طوریکه مقدارهای خاصیت‌های آن ها نیز در صورت مقایسه با یک فراخوانی بازگشتی تابع deepEqual، برابر باشند.

برای اینکه بدانیم آیا مقدارها باید مستقیما باهم مقایسه شوند ( از عملگر === برای آن استفاده کنید) یا اینکه خاصیت‌هایشان را باید مقایسه‌ کنیم، می توان از عملگر typeof استفاده کرد. اگر این عملگر “object” برای هر دو مقدار تولید کرد، بایستی عمل مقایسه‌ی عمیق انجام شود. راستی باید یک استثناء احمقانه را هم نیز در نظر بگیرید: به دلیل اتفاقی قدیمی، typeof null نیز “object” را تولید می کند.

وقتی برای مقایسه‌ی خاصیت‌های اشیاء لازم است که به خاصیت‌ها دسترسی پیدا کنید، تابع Object.keys به شما کمک خواهد کرد.

// Your code here.

let obj = {here: {is: "an"}, object: 2};
console.log(deepEqual(obj, obj));
// → true
console.log(deepEqual(obj, {here: 1, object: 2}));
// → false
console.log(deepEqual(obj, {here: {is: "an"}, object: 2}));
// → true

آزمایش تشخیص شیء چیزی شبیه به typeof x == "object" && x != null خواهد بود. دقت داشته باشید فقط زمانی خاصیت‌ها را مقایسه کنید که هر دو آرگومان object (شیء) باشند. در همه‌ی موارد دیگر، می توانید نتیجه‌ی === را برگردانید.

برای گرفتن خاصیت‌ها از Object.keys استفاده کنید. لازم است ببینید که هر دوی اشیاء خاصیت‌های مشابهی داشته باشند و مقادیر آن‌ها نیز یکسان باشد. یک روش این است که مطمئن شوید هر دو، تعداد خاصیت‌های یکسانی دارند (طول لیست خاصیت‌ها مشابه باشد). و سپس، هنگام پیمایش خاصیت‌های یک شیء برای مقایسه، همیشه اول اطمینان حاصل کنید که شیء دیگر خاصیتی با همان نام داشته باشد. اگر هر دو شیء تعداد خاصیت‌ یکسانی داشته باشند و همه‌ی خاصیت‌های موجود در یکی، در دیگر نیز باشد، هر دو، مجموعه‌ی یکسانی از خاصیت‌ها را دارند.

بهترین روش بازگرداندن مقدار درست از یک تابع این است که هر زمان یک عدم تطبیق پیدا شد، بلافاصله false برگردانده شود و در انتهای تابع مقدار true را برگردانیم.